2024 Yılı Haziran Ayı İhracat Değerlendirmesi

Haziranda Denizli İhracatı 344 Milyon Dolar Oldu

Haziran ayı ihracat verileri açıklandı. Ülkemiz ihracatı yüzde 10,6 azalışla 18,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı yüzde 1,9 azalışla 344 milyon dolar seviyesinde seyrederken, Denizli İhracatçılar Birliği'nce kayda alınan ihracat yüzde 0,4 artışla 262 milyon dolar oldu

Haziranın ilk yarısında Denizli ihracatı yaklaşık yüzde 20 artıdaydı. Özellikle bayram tatili öncesindeki son 2 iş günü, 2024'ün yüksek ihracat yapılan günleri arasında yer alarak dikkat çekti. Bayram tatili ve iş günü sayısı haziran ayı ihracatının seyrinde etkili oldu. Dolayısıyla, haziran ihracatını ayın ilk yarısı ve ikinci yarısı olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Ocak-Haziran döneminde Denizli ihracatı yüzde 2,5 artışla 2 milyar 137 milyon dolar, DENİB tarafından kayda alınan ihracat ise yüzde 4,7 yükselişle 1 milyar 668 milyon dolar oldu. Kurlardaki sabit seyre, girdi maliyetlerindeki yükselişe, jeopolitik gerilimlere, ABD ve Euro Bölgesi'nde beklenen faiz indirimlerinin ötelenmesine rağmen yılın ilk yarısını artıda kapatmamızın önemli olduğunu düşünüyorum.

Haziranda Denizli ihracatının sektörel görünümü

Haziran ayında Denizli ihracatını sektörel olarak değerlendirdiğimizde; tekstil-konfeksiyon ihracatının yüzde 20,4 azalışla 97 milyon dolar, elektrik-elektronik ihracatının yüzde 8,1 artışla 64 milyon dolar, demir-demir dışı metaller ihracatının yüzde 12,5 artışla 55 milyon dolar, tarım ihracatının yüzde 10,2 azalışla 22 milyon dolar, madencilik ihracatının ise yüzde 14,6 azalışla 20 milyon dolar olduğunu görüyoruz.       

Lider İngiltere zirveyi bırakmıyor

Denizli'nin haziran ayı ihracatını ülke bazında değerlendirdiğimizde lider konumda olan İngiltere'ye ihracatımız yüzde 27,4 artışla 55 milyon dolar olarak kaydedildi. İkinci sıradaki ABD'ye ihracatımız yüzde 0,3 artışla 35 milyon dolar, İtalya'ya ihracatımız yüzde 21,5 artışla 32 milyon dolar, Almanya'ya ihracatımız yüzde 24,2 azalışla 26 milyon dolar, Hollanda'ya ihracatımız yüzde 13,2 azalışla 15 milyon dolar olarak gerçekleşti. Almanya'nın ilk üç sırada yer almaması göze çarptı.  Haziran ayında Denizli'den Fas, Kolombiya ve Portekiz'e olan ihracat artışları dikkat çekti.

Haziranda İngiltere heyeti düzenledik

Cezayir'de Uluslararası Genel Ticaret Fuarı'na katıldık

25 – 28 Haziran 2024 tarihleri arasında Londra'da Denizli Ev Tekstili Sektörü URGE projesi kapsamında 12 firmamız İkili iş görüşmeleri gerçekleştirdi ve pazar araştırması yaptı.

Aynı tarihlerde Cezayir'de gerçekleştirilen 55. Foire Internationale d'Alger (FIA) – Cezayir Uluslararası Genel Ticaret Fuarı'na katılarak ihracatçı sektörlerimizin tanıtımına katkıda bulunduk. Denizli İhracatçılar Birliği olarak, ihracatçı sektörlerimizin yanında olmaya, sektörlerimizi güçlendirme misyonumuzla hareket etmeye devam edeceğiz.

9 Temmuzda DENİB'den 1 günde 2 büyük etkinlik

9 Temmuz 2024 Salı günü iki büyük etkinlik gerçekleştireceğiz. İlki 15.00-18.00 arasında İhracatın Finansmanı Buluşmaları-Denizli etkinliği olacak. İhracatı Geliştirme A.Ş., Türk Eximbank ve ilgili bankaların yetkililerince ihracatın finansmanı konuları ile bölge ihracatına ilişkin veriler, analizler ve fırsatlar paylaşılarak ihracatçılarımızın öneri ve beklentileri konularında değerlendirmelerde bulunulacak. Programda yer alacak banka temsilcileri etkinlik boyunca kesintisiz bir şekilde ihracatçılarımızla iletişim halinde olacaklar.

Ardından ise DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Törenimiz gerçekleştirilecek. Farklı kategorilerde 41 firmamızı ödüllendireceğimiz etkinliğimizde bu sene yeni kategoriler de ekledik. Her iki etkinliğimize tüm üyelerimizi bir kez daha davet etmek istiyorum.

Saygılarımla,

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı