2021 Mart Ayı İhracat Değerlendirmesi

Mart Ayı “Rekorlar Ayı” Olarak Kayıtlara Geçti

Mart ayı ihracat rakamları açıklandı. Hem Türkiye hem de DENİB ve Denizli ihracatlarında güçlü artışlar yaşandı. Ülkemiz ihracatı mart ayında yüzde 42,2 artarak 18 milyar 985 milyon Amerikan Doları oldu.

DENİB ihracatı martta yüzde 42,5 yükselişle 259 milyon Amerikan Doları olurken, Denizli ihracatı yüzde 46,4 arttı ve 351,4 milyon Amerikan Doları olarak kaydedildi. Böylelikle Türkiye, DENİB ve Denizli ihracatları rekor kırarak en yüksek aylık değerlerine ulaştı.

 

İhracatımızı 10 Aydır Aralıksız Olarak Artıran İhracatçılarımıza Teşekkürlerimizi Sunuyoruz

Bilindiği gibi geçtiğimiz sene mart, nisan ve mayıs aylarında pandeminin ihracatımız üzerindeki etkisini yoğun bir şekilde hissetmiştik. Haziran 2020'de artış trendine başlayan ihracatımız, o günden bu yana hiç ara vermeden artışını sürdürdü ve bu seri 10. aya taşınmış oldu.

Mart ayında ihracat rakamlarımızdaki artış oranında elbette geçtiğimiz sene aynı dönemdeki ihracatımızın düşük olmasının baz etkisi bulunuyor. Ancak Mart 2021 ihracatımızı Mart 2019'un rakamlarıyla kıyasladığımızda da, ihracatımızda çift haneli bir yükselişin olduğunu görüyoruz.

Gerek DENİB gerek Denizli ihracatının geçtiğimiz ayı rekorla tamamlamasının ihracatımızdaki olumlu seyri destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Devam eden pandemi sürecine rağmen ihracata ara vermeyen, ilimiz ekonomisine katkı sağlayan tüm ihracatçılarımızla gurur duyuyoruz, bu anlamlı rekor için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

İhracatımızdaki İlk 5 Ülkede Dikkat Çekici Artışlar Yaşandı

Mart ayında ihracatımızda ilk sıralarda yer alan ülkelere gerçekleştirilen ihracatta dikkat çekici artışlar yaşandı. İhracatımızda zirvede bulunan İngiltere'ye olan ihracatımız yüzde 60 arttı ve 39 milyon Amerikan Doları oldu.

Benzer şekilde; mart ayı ihracatımızda ikinci sıradaki ABD'ye ihracatımız yüzde 60 artışla 29 milyon Amerikan Doları, Almanya'ya ihracatımız yüzde 48 artışla 29 milyon Amerikan Doları, İtalya'ya ihracatımız yüzde 54 artışla 17 milyon Amerikan Doları ve Fransa'ya ihracatımız yüzde 81 artışla 14 milyon Amerikan Doları olarak kaydedildi.

Yılın ilk çeyreğini geride bırakırken ihracatımızda güçlü yükselişlere şahit olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşen ilk 3 aylık ihracat performansımız, 2021'in kalan dönemi için de önemli sinyaller veriyor. Yıl boyunca ihracat hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerleyerek ilimiz ekonomisine olan katkımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Saygılarımla,

 

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı