2019 Yılı İhracat Değerlendirmesi

2019 yılı ihracat rakamları açıklandı. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle'nin katılımlarıyla Ankara'da gerçekleşen İhracat Rakamları Değerlendirme Toplantısı'na, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Sayın Hüseyin Memişoğlu, İhracatçı Birlikleri Başkanları ve ihracat ailesinin temsilcileri katılım sağladı.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Sayın Hüseyin Memişoğlu'nun, 2019 yılı ihracat rakamlarına dair değerlendirmeleri şu şekildedir:

“2019 yılında ülkemiz ihracatı 180,5 milyar USD olarak kaydedildi. Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince yapılan ihracat 2019'da 2 milyar 435 milyon USD, TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı ise 3 milyar 186 milyon USD olarak gerçekleşti.

2018 yılında Euro/USD paritesi 1,1809 olarak gerçekleşmişti. 2019 yılının ortalaması ise 1,1195 oldu. İhracatımızın yaklaşık yüzde 65'i Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığı için, paritenin yüzde 5'in üzerinde azalmasının ihracatımızı etkilediğini ifade edebiliriz.

DÜNYA EKONOMİSİNDE İVME KAYBI MEVCUT

Dünya ekonomisi için 2017 ile 2018'in ilk yarısında dengeli ve sağlıklı büyüme gerçekleşmişti. Ancak; 2018 yılının ikinci yarısından itibaren dünya ekonomisinin yavaşlamaya başladığını ve 2019'un küresel ekonominin en zayıf yıllarından biri olarak gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. 2019 yılında dünya ekonomisinin yüzde 2,5 seviyesinde büyümesi bekleniyor.

Elbette, geride bıraktığımız yılda dünya ekonomisini birçok olay etkiledi. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının başı çektiği listede; BREXIT, korumacılık önlemleri, artan ithalat vergileri, jeopolitik riskler, küresel belirsizlikler gibi farklı başlıklar bulunuyor.

Öte yandan; İngiltere'de Boris Johnson'un kazandığı erken genel seçim sonrasında BREXIT konusunun belli bir yol haritasına göre ilerleyecek olmasının ve ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin olumlu yönde devam etmesinin dünya ticaretinin canlanması adına umut verici olduğunu söylemek mümkün.

İHRACATÇILARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Denizli 2019 yılında da ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 9. ili oldu. 27 farklı sektörde, 170'in üzerinde ülkeye, yaklaşık 2.800 ürünün ihracatını yapan ve Denizli'nin listenin en üst sıralarında kalmasını sağlayan 3.000'in üzerinde ihracatçımıza teşekkür ediyoruz.

Denizli İhracatçılar Birliği olarak, “2020 Denizli Yılı”nda yeni ve farklı projelere odaklanarak ihracatımızda katma değer yaratmaya, yıl boyunca ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. 

DENİZLİ HEIMTEXTIL'E DAMGA VURACAK

Bilindiği gibi, 7-10 Ocak 2020 tarihlerinde Almanya'nın Frankfurt kentinde ev tekstili sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan Heimtextil Fuarı düzenlenecek. Bu sene ilimiz fuarda 71 katılımcıyla yer alacak. Ülkemizden fuara katılan her dört katılımcıdan birinin Denizli firması olduğunu belirtebiliriz.

Dünyanın gözünün bir kez daha Denizlili katılımcıların üzerinde olacağını ve ilimiz firmalarının, koleksiyonlarıyla Heimtextil'e damga vuracaklarını söylememiz yanlış olmaz.  Uzun zamandır Heimtextil Fuarı'na hazırlanan üye firmalarımıza başarılar dilemek istiyorum. Heimtextil'in olumlu çıktılarının 2020'nin tamamına yayılmasını ve yılsonunda ihracat hedeflerimize ulaşmış olmamızı temenni ediyorum.”