2019 Temmuz Ayı İhracat Değerlendirmesi

Ülkemiz ihracatı temmuz ayında Genel Ticaret Sistemi'ne göre yüzde 8,3 artarak 16 milyar USD oldu.

Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince temmuz ayında yapılan ihracatın yüzde 3 artışla 208 milyon USD'ye ulaştığını görüyoruz.

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, temmuz ayında yüzde 1 arttı ve 280 milyon USD olarak kaydedildi.

Faiz İndirimi İhracatın Rekabetçiliği Açısından Önemli

TCMB'nin 4,25 puanlık faiz indirimi kararı oldukça önemli bir adım. Özellikle haziran ayındaki yıllık yüzde 15,72'lik enflasyon oranı da göz önüne alındığında, reel faizler olması gereken noktalardan daha yukarı seviyelerde seyretmeye başlamıştı.

Temmuz ayındaki toplantıda yapılan faiz indiriminin ihracatımızın rekabetçiliğine ve sürdürülebilirliğine pozitif etkileri olacağını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, faiz indiriminin iç piyasayı da canlandıracağını ve büyüme rakamlarını olumlu anlamda etkileyeceğini ifade edebiliriz.

Bilindiği gibi, bu hafta da FED tarafından 0,25 puanlık bir faiz indirimi yapıldı ve bilanço daraltma işleminin beklenenden 2 ay öne çekilerek 1 Ağustos 2019 itibariyle sonlandırıldığı; ancak uzun vadeli bir faiz indirim döngüsüne girilmediği açıklandı. FED tarafından yapılan faiz indiriminin, şu an için piyasaları destekler nitelikte olduğunu söylememiz mümkün.

Saygılarımla,

 

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı