2019 Nisan Ayı İhracat Değerlendirmesi

İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik Yılı” ilan edilen 2019 yılının nisan ayında da, ülkemiz ihracatının artmaya devam ettiğini görüyoruz.

Dünya ve Avrupa ekonomilerinde süregelen belirsizlikler, ticaret savaşları, korumacı önlemler, artan ithalat vergileri dolayısıyla dünya ticaretinin yaşadığı yavaşlama gibi ihracatımızı etkileyebilecek birçok farklı parametreye rağmen, ülkemiz ihracatı nisan ayında Genel Ticaret Sistemi'ne göre yüzde 5,4 artarak 15,3 milyar USD olarak gerçekleşti.

Ocak-Nisan döneminde ise, ülkemiz ihracatı yüzde 3,8 yükseldi ve 60 milyar USD oldu. Böylelikle, tüm nisan ayları içinde en yüksek ihracat gerçekleştirilen nisan ayını geride bıraktık.

2017 yılından itibaren yakaladığımız ve 2018 yılında da güçlü bir şekilde devam eden artış ivmesinin, 2019 yılının ilk 4 ayında da sürmesi sevindirici.

DENİB İhracatı Nisanda Arttı

Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince yapılan ihracat, nisan ayında yüzde 0,25 artarak 207,8 milyon USD'ye ulaştı. Ocak-Nisan dönemindeki ihracatımız ise yüzde 3,65 azaldı ve 812 milyon USD olarak kaydedildi.

Sektörel Çeşitliliğimiz Sürdürülebilir Yapıyı Beraberinde Getiriyor

İlimizin ihracatçı sektör sayısındaki çeşitliliğini, sürdürülebilir ihracat noktasında çok önemsiyoruz. 2000'li yılların başında ilimizin toplam ihracatından yüzde 80 pay alan tekstil ve konfeksiyon sektörünün bugün aldığı pay yüzde 42 seviyelerinde.

Bu değişim kesinlikle bir azalmadan değil; aksine elektrik, elektronik, hizmet, demir, çelik, madencilik, makine ve aksamları, tarım, kimyevi maddeler gibi sektörlerin yaşadığı güçlü gelişimden kaynaklanıyor.

Yani; ihracatçı sektör sayısındaki artış, sürdürülebilir bir ihracat yapısını da beraberinde getiriyor. İlimizin sektörel çeşitliliğinden ve yılın 365 günü durmadan çalışan ihracatçılarımızdan aldığımız güçle, ülkemizin “Yeni Ekonomi Programı” ndaki ihracat hedeflerine katkı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Saygılarımla,

 

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı