Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme Programı

Eylül 2022'de Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından kamuoyu ile paylaşılan Yeni Nesil İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli uygulamalarının ihracatçılara daha etkin şekilde tanıtılması amacıyla, Ticaret Bakanlığı yoğun tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri düzenliyor.

Bu kapsamda Denizli İhracatçılar Birliği programın Denizli ayağında üyelerini “Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme Programı” ile buluşturdu.

Programın açılış konuşmalarını DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Erbülent Kurşun yaptı.

Programla ilgili değerlendirmelerde bulunan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları söyledi:
“Geçen sene %43 artışla 4,6 milyar dolar, bu sene 27 Kasım itibariyle %5 artışla 4,3 milyar dolar, son 12 ayda ise 4,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Yeni destek modelinin tanıtılması için Bakanlık yetkilileri tarafından yoğun bir şekilde tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenleniyor. İhracata yönelik mevcut ve yeni destek programları artık tek çatı altında toplandı. Bu sayede ihracatçılarımız için daha kolaylaştırıcı ve etkin bir destek mekanizması olduğunu görüyoruz. Yeni Nesil İhracat Desteklerinde e-ihracat konusu çok önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye e-İhracat Platformu Desteği ile ülkemizin ihracatçı envanterinin dijital ortama taşınmasının yanı sıra ihracatçılarımızın Web3 gibi yeni nesil teknolojiler kullanması, siparişleri bu platform üzerinden alabilmesi ve farklı ülkelerdeki ithalatçılar tarafından kolayca ulaşılabilir olması bugünün ticaret ekosisteminde çok önemli.

​Bununla birlikte; Pazara Giriş Projesi Hazırlama Desteği, Çok Kanallı Zincir Mağaza Desteği, İhracat Konsorsiyumları Desteği gibi yeni nesil ihracat destekleri yürürlüğe konuldu. Uzak ülkeler stratejisi kapsamında ve hedef ülkelere +20 puan destek oranı mevcut. İhracatçılarımız hedef ülke ve hedef sektör olursa +25 puan devlet desteği alabiliyor.

​Finansmana erişim konusuna da ayrı bir paragraf açmak istiyorum. ABD, İngiltere, Euro Bölgesi ülkeleri ihracatımızın en yoğun olduğu ülkeler. Bu bölgelere ihracatımızın yüzde 80'ini yapıyoruz. Avrupa ve ABD'de talep gerilemesi devam ediyor. Birçok ülke son 40-45 yılın rekor enflasyonunu açıkladı. Yüksek faiz ve sıkı para politikası bu ülkelerde enflasyon kontrol altına alınana kadar devam edecek. Mevcut faiz politikası ve enflasyonist baskı ilgili ülkelerdeki ekonomik daralmayı beraberinde getirdi. Tüketicilerin öncelikli tercihlerinin değişimi ihracatımızı etkiliyor. Bunların yanı sıra; yüksek enerji maliyetleri, tedarik zincirinde yaşanan problemler baz alındığında finansmana erişim daha önemli hale geliyor. Türk Eximbank ve İGE AŞ'nin katılımıyla prefinansman ve teminata yönelik yeni bir model oluşturuldu. Bu model ile ihracatçılarımızın finansmana erişimleri kolaylaştırıldı. Bu şekilde Türk Eximbank tarafından prefinansman kredisi onaylanan ihracatçılarımıza, İGE AŞ'de öncelikli olarak teminat desteği sağlanması imkânı sunulacak. Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli için Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'a, Bakanlık bürokratlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.”

Programda KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi Başkanlığı'ndan Ticaret Uzmanı Deniz Koray Tunçel, Tanıtım ve Fuarlar Dairesi Başkanlığı'ndan Ticaret Uzmanı Yağmur Demirel, Markalaşma ve Tasarım Destekleri Dairesi Başkanlığı'ndan Ticaret Uzmanı Barış Zeybek, E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Dairesi Başkanlığı'ndan Ticaret Uzmanı Hatice Şafak Bozkır Aydoğmuş, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (TÜRK EXİMBANK) Denizli Şube Müdürü Mehmet Yıldırım ve İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE A.Ş.) Genel Müdürü Kasım Akdeniz DENİB üyelerine sunum yaparak bilgi verdiler.

Programa, DENİB üyesi firmanın temsilcileri yoğun olarak ilgi gösterirken, konuşmacılara sorularını yöneltme fırsatı buldular.

 

İlgili Fotoğraflar