“Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması Raporu” nda Denizli'den 21 Firma

 “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması Raporu” nda Denizli'den 21 Firma

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması” listesinde Denizli'den 18 firma yer alıyor. Yine listede bulunan 3 firmanın ise Denizli'de yatırımları mevcut.

2023 yılında Denizli ihracatı 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Jeopolitik gerilimler, enflasyonist baskılar, sıkı para politikaları ve taleplerde daralma gibi birçok olumsuz faktöre rağmen, 25 farklı sektörde, 185 ülkeye, 3.000 farklı ürün grubunda ihracata imza attık.

2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ise ilimiz ihracatı 1,8 milyar dolara ulaştı. İlimiz ve ülkemiz ekonomisinin dinamizmini her daim canlı tutmak adına gece gündüz demeden çalışan ihracat ailemizin her bir ferdine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Denizli ihracatını sektör çeşitliliği ön plana çıkarıyor. Tekstil-konfeksiyondan kabloya, bakır telden tarıma, iklimlendirmeden kimyevi maddelere, doğal taştan makine ihracatına kadar çeşitli sektörlerde önemli bir oyuncuyuz.

Öyle ki, fındık üretilmeyen Denizli'de 2023 yılında 8,3 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleşti. Deniz olmayan Denizli'den balık ihracatı yapıyoruz. Bu durum, Denizlili ihracatçının tüccarlık konusunda deneyimini ve başarısını ortaya koyuyor. Her sene ilk 10 ihracatçı il arasındaki konumumuzu koruyor, daha üst sıralara yükselmek için güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Her zaman belirttiğimiz gibi, “Bu şehir 2000 yıl önce ihracat yaptı”. Sürdürülebilir ihracat artışı; ekonomik büyüme, döviz kazancı, teknoloji istihdam ve inovasyon anlamına geliyor.

Bu araştırma vesilesiyle bizi gururlandıran firmalarımıza teşekkür ederiz. Denizlili ihracatçılar olarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı

İlgili Fotoğraflar