Türkiye Tasarım Haftası - Design Week Türkiye 2021 Etkinliği Sona Erdi...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla tasarım kültürü oluşturmak ve Türkiye'deki tasarımcıları dünyaya tanıtmak amacıyla, 17-18 Aralık tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Design Week Türkiye 2021 (Türkiye Tasarım Haftası) sona erdi. Dünyaca ünlü tasarımcıların İstanbul'da konuşmacı olarak ağırlandığı etkinliğe ilgi büyük oldu. 85 bin 715 ziyaretçi ile bugüne kadarki en yüksek katılımcı sayısına ulaştı.

Dünyaca ünlü isimleri  ağırlayan etkinlik, bu yıl da dünyaya yön veren tasarım trendlerini ziyaretçiler ile buluşturdu. Sektörümüzün duayenleri bu tasarım ekosistemine destek olmak için bir araya geldi.

17 Aralık 2021 tarihinde Türkiye Tasarım Haftası-Design Week Turkey kapsamında düzenlenen Design Turkey 2021 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş'un katılımıyla gerçekleşti.

Design Week Türkiye 2021 etkinliğinde; 12 panel ve konferans, 60'tan fazla konuşmacı, 20'yi aşkın sergi, enstalasyon ve atölye çalışmaları katılımcılarla buluştu. Bu yıl keynote konuşmacıları arasında World Design Organization (WDO) Başkanı Srini Srinivasan, WDO Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Garvey, Mimar ve Tasarımcı Alessandro Colombo, dünyaca ünlü tasarımcılarımız Hakan Akkaya, Aslı Filinta ve tasarım camiasının pek çok duayeni yer aldı.

“Ar-Ge ve Teknolojide Endüstriyel Tasarım” panelinde katma değerli ihracatla ilgili önemli konular işlendi. “Tasarımda Çevre ve Sürdürülebilirlik” panelinde bugün iklim kriziyle mücadele eden dünyada farkındalığı artıracak insanın doğayla uyumunda tasarımın etkisi gibi konular ele alındı. “Markalaşmada Tasarımın İzleri” ve “Stratejik Tasarımın Kurumsal Dünyadaki Yeri” panellerinde tasarımın sadece ürünlerde değil, kurumsallık ve markalaşma anlamında da çok önemli olduğu vurgusu yapıldı.

 “Türkiye'den Dünya'ya Moda Tasarımı” panelinde modada tasarımın nabzı tutuldu. “Tasarımın Dünyadaki Gücü ve Etkileri” panelinde ise geniş bir perspektiften tasarım ele alındı.. “Oyun Kurucular” panelinde sanal dünyanın ticarileşebilmesi için en önemli gerçek olan tasarım konusu ele alındı.

Tasarımın gücü konusunda farkındalık sağlamak, Türk tasarımcıları dünyaya tanıtmak ve rekabetçi üstünlük sağlamak amacıyla düzenlenen Design Week Türkiye 2021 'de, Birliğimizce bu yıl ilki gerçekleştirilen DENİB DESIGN 1. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nda dereceye giren 4 tasarım ve özel ödül alan tasarım, İhracatçı Birlikleri Tasarım Yarışmaları alanında DENİB Standında sergilendi ve ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

 

İlgili Fotoğraflar