Dünyanın Kekiği Denizli'den

Dünyanın Kekiği Denizli'den

Dünyada kekik denilince akla gelen ilk ve tek ülke Türkiye. Tüm dünyanın kekik ihtiyacının yüzde 75'i Türkiye'den karşılanıyor. Denizli ise, yaklaşık 200 bin dekarlık üretim alanıyla ülkemizin kekik üretiminin yüzde 90'ından fazlasını tek başına üstleniyor.

Dünyanın kekik ihtiyacının Denizli'den karşılandığını belirten DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kekik ilimiz için önemli bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin kekik üretiminin yüzde 90'ından fazlası Denizli'de gerçekleştiriliyor. Denizli, İzmir, Manisa gibi illerimizden önemli değerlerde kekik ihracatı yapılıyor. Ülkemizin yıllık kekik ihracatı 55 milyon dolar seviyesinde. Kekik üretiminde işin mutfağında Denizli'nin lider olduğunu görüyoruz.”

Denizli Kekiği Doğanın Bir Armağanı

Kekiğin Denizli'ye doğanın bir armağanı olduğunu belirten DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, kekiğin aynı zamanda tıbbi ve aromatik bitki üretiminde de önemli bir ürün olduğunu belirtti.

Üretilen kekiğin katma değerli ihracata dönüştürülmesini çok önemsediklerini söyleyen Hüseyin Memişoğlu, “Tabii kekik aynı zamanda esansı yoğun olan ve tıbbi ürünlerde de kullanılabilen oldukça katma değerli bir ürün. Kekiğin kullanım alanı çok geniş. Dünyanın en ünlü et restoranlarında Denizli kekiğinin kullanıldığını biliyoruz. Bugün itibariyle Türkiye'den 135 farklı ülkeye kekik ihracatı yapılıyor. Dünyanın kekiğinin Denizli'den karşılandığını Avrupa'da, Afrika'da, Orta Doğu'da, Amerika'da  ve hatta Uzak Doğu'da ilimizde üretilen kekikler hem sofralarda hem de farklı alanlarda yerini alıyor. Biz de Denizli İhracatçılar Birliği olarak kekik özelinde farklı çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda önümüzdeki dönemde kamuoyunu basınımız aracılığıyla bilgilendireceğiz.” dedi.

 

İlgili Fotoğraflar