DENİB Japonya'ya Sektörel Ticaret Heyeti Gerçekleştirdi

DENİB'den Japonya Sektörel Ticaret Heyetine Güçlü Katılım Denizli İhracatçılar Birliği'nin Odağı Uzak Ülkeler

Denizli İhracatçılar Birliği 25 Şubat- 1 Mart 2023 tarihleri arasında Japonya ile olan ticari ilişkilerini güçlendirmek ve ihracatını artırmak için Japonya'ya sektörel ticaret heyeti gerçekleştirdi.

Japonya'nın ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren ve önde gelen 32 firmasından 50'ye yakın Japon alıcının yer aldığı açılış programına T.C. Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Tokyo Ticaret Başmüşaviri Mukaddes Nur Yılmaz, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, heyet katılımcısı yerli firmalar ve sektör temsilcileri katılım sağladı.

Denizli'den 13 Firma Heyette Yer Alıyor

Heyet programıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “13 yerli firmamız ile gerçekleştireceğimiz ticaret heyeti faaliyetlerimiz kapsamında icra edeceğimiz programımızla birlikte uzak ülkelere yönelik faaliyetlerimizi başlattık. Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle önümüzdeki dönemde uzak ülkelere yönelik gerek UR-GE ve ticaret heyetleri gerekse alım heyetleriyle ihracatçı firmalarımızı yabancı alıcılarla buluşturacağız.

2022 yılında, ülkemizin Japonya'ya ihracatı yüzde 15,5 artarak 620 milyon dolara ulaştı. 2022 yılında Japonya'ya olan Denizli ihracatı ise, yüzde 2 artışla 1,9 milyon dolar oldu.  Ön plana çıkan sektörlerimiz arasında yüzde 38 payla ev tekstilinin de içinde bulunduğu tekstil-konfeksiyon sektörü dikkat çekiyor.” dedi.

İlgili Fotoğraflar