DENİB Hometex Fuarı'na Katılım Sağlıyor...

DENİB'den 15 Ülkeden 65 Kişilik Alım Heyeti Etkinliği

Hometex Ev Tekstili Fuarı, 17 Mayıs 2022 Çarşamba günü başladı. DENİB üyesi 90 firmanın yer aldığı ve DENİB'in alım heyeti etkinliği düzenlediği fuarın açılış törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Vedat Bilgin, TİM Başkanı İsmail Gülle ile birçok STK temsilcisi katılım sağladı. Denizli'nin de güçlü bir şekilde temsil edildiği açılış töreninde; Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Hometex Fuarı'na Katılmanın Heyecanını Yaşıyoruz

“2020 yılının ilk aylarından itibaren ertelenmeye ve iptal edilmeye başlayan fuarlar artık yeniden fiziksel olarak başlıyor. Hometex 26. Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı da pandemi döneminin ardından kapılarını açıyor. Denizli İhracatçılar Birliği olarak, uzun bir sürenin ardından fuara katılmanın heyecanını yaşıyoruz.

Denizli binlerce yıldır ticaretin önemli bir noktası konumunda. Aynı zamanda ilk ihracatını da tekstil sektöründen gerçekleştiren, ihracatçı olmanın sorumluluğunu adeta genlerinde taşıyan bir kent.

Hometex Fuarı'nda Denizli'nin bir kez daha çok güçlü bir şekilde temsil edildiğini söyleyebiliriz. 90 üye firmamız fuarda yer alıyor. Üye firmalarımız sektörde yaşanan gelişmeleri her zaman olduğu gibi son dönemde de yakından takip ediyor. Hometex Fuarı'nda katılımcı firmalarımızın uluslararası satın alımcılar tarafından yakından takip edileceğini göreceğiz. Böylelikle sektöre bir kez daha yön verecek katılımcılarımızın koleksiyonları yakından incelenecek.

Ülkemizin Ev Tekstili İhracatının Yarısı Denizli'den

2022 yılında 183 ülkeye, 3.000'e yakın ürün grubunda 4,6 milyar dolarlık ihracat yapan ilimizde en önemli sektör ev tekstili olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin 3 milyar doları aşan ev tekstili ihracatının yarısı Denizli'den gerçekleştiriliyor. Alt grup bazında incelediğimizde ise; ülkemizin toplam havlu ihracatının yüzde 75'i, toplam bornoz ihracatının yüzde 67'si ve toplam nevresim ihracatının yüzde 55'i Denizli'den yapılıyor. Bu veriler, Denizli'nin ev tekstili sektöründeki gücünün önemli bir göstergesi. Üye firmalarımızın, tıpkı daha önceki yıllardaki gibi bu sene de yakından izleneceğine ve Hometex'e damga vuracağına eminiz.

Hometex Fuarı'nda DENİB olarak aynı zamanda sektörel alım heyeti organizasyonu gerçekleştireceğiz. 15 ülkeden 65 alıcının davet edildiği organizasyon kapsamında, ihracatçılarımız ithalatçı firmalarla ikili iş görüşmeleri yaptı. Şu anda da gelen heyet ihracatçı firmalarımızı ziyaret ediyor.

Öte yandan, DENİB Design 1. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nın birincilik kazanan tasarımlarının da sergilendiği stand alanımızda misafirlerimizi ağırlıyoruz

Sözlerimi noktalarken, Hometex 26. Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı'nın tüm katılımcılar için çok başarılı geçmesini temenni ediyoruz.”

Hometex Ev Tekstili Fuarı 21 Mayıs'a kadar devam edecek.

 

 

İlgili Fotoğraflar