DENİB, Ev ve Banyo Tekstilini Tasarımcıların Bakış Açısıyla Geleceğe Taşıyacak…

Denizli'yi tasarım ve marka şehri haline getirmek amacıyla gerçekleştirilen “DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması”nın ön elemesinin ardından  6-7 Ağustos tarihlerinde Denizli'de 20 finalist ve jüri üyelerinin katılımlarıyla Mülakat ve Bilgilendirme Toplantısı  gerçekleştirildi.

Başvuruları 25 Temmuz'da tamamlanan yarışmanın 20 finalisti, 28-29 Temmuz tarihlerinde online olarak gerçekleştirilen “Ön Jüri Elemesi” toplantısında belirlendi ve finalistler sosyal medya ve yarışma web sayfasından duyuruldu. Yarışmaya kalan finalistler, 6-7 Ağustos tarihlerinde yapılan “Mülakat ve Bilgilendirme Toplantısı”na katılmaya hak kazandı.

6-7 Ağutos tarihlerinde Denizli'de gerçekleştirilen DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu,  DENİB Tasarım Yarışma Komitesi Üyelerinin  katıldıkları  toplantıda, jüri üyeleri DENİB Tasarım Yarışma Komitesi Başkanı Mukaddes Başkaya, DENİB Tasarım Yarışma Komitesi Üyesi Osman Nuri Kes, Dünya Tasarım Örgütü (WDO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı Sertaç Ersayın, Trendpie Türkiye Temsilcisi Ahu Barut ve moda tasarımcısı Erkan Demiroğlu , 20 finalistin tasarımları üzerinde birebir  görüşmelerde bulundular.

2 gün boyunca yapılan toplantılarda,  yarışmanın moderatörü Cihan Bahar ve yarışmanın mentorlerinden  Gül Gündüz finalistlerle görüşmeler yaparak,   projeler  ayrıntılı olarak değerlendirildi.

“Güzelleşme” (Flourish) temasıyla gerçekleşecek yarışmada finale kalan 20 projenin dikimi ve koleksiyon haline getirilmesinde, Denizli tekstil firmaları tarafından üretilmesi  ve ihracatı yapılan ürünlerde kullanılan havlu dokuma, bez dokuma ve örme kumaş çeşitlerinden materyallerin ve baskı-boya çalışmalarının kullanılması amaçlanıyor.

Bu amaçla, Ağustos sonu itibarıyla üretimlerine başlanması planlanan tasarımlar için, 20 finalistin projesi   DENİB üyesi 20  firma ile eşleştirilerek, bilgilendirme ve tanıtım ziyaretleri gerçekleştirildi. Finalistler, moderatör ve mentörler koordinasyonunda Ekim sonuna kadar  üretim çalışmalarını ve kreasyonlarını eşleştirilen 20 üye firma ile tamamlamaya  devam edecekler.

“SEKTÖRE YENİLİKÇİ, KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER KAZANDIRMA AMACINDAYIZ”

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “DENİB olarak özelde Denizli olmak üzere ülke genelinde tekstil sektöründe yeni tasarımcıların yetişmesini sağlamak, yetişen tasarımcıların ülke ihracatına katkıda bulunması amacıyla farklı etkinlikler düzenliyoruz. Yedi yıldır ev plaj giyimi tasarımı konseptinde düzenlediğimiz yarışmayı bu yıl ev ve banyo tekstili alanında planladık. Üniversitelerle geniş kapsamlı iş birliği yapıyoruz. Finale kalan tasarımcıları firmalarımızla eşleştirerek, tasarımlarının koleksiyonlara eklenip sınaileşmesini istiyoruz.

Denizli'de tekstil sektöründe ihraç edilebilir ürün çeşitliliğini artırarak uluslararası pazarlarda özgün tasarımları ortaya çıkaran ihracatçı firmaların rekabet gücünü artırma, sektöre yenilikçi, katma değeri yüksek, inovatif ürünler kazandırma amacındayız. Türk tekstil sektörünün dünya çapında önemli bir bölümünü oluşturan uyku ve banyo tekstili üretimini tasarımcıların bakış açısıyla geleceğe taşıyacağına inandığımız yarışmanın bu yıl temasını 'güzelleşme' olarak belirledik. Yarışmanın tekstil sektörüne tasarım alanında önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

 

 

İlgili Fotoğraflar