DENİB DESIGN 2. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması Finalistleri Belirlendi

DENİB DESIGN BU SENE DE EV VE BANYO TEKSTİLİNDE HEYECAN VEREN TASARIMLAR İÇİN, YARIŞMANIN 14 FİNALİSTİNİ BELİRLEDİ.

Denizli'yi tasarım ve marka şehri haline getirmek amacıyla gerçekleştirilen “DENİB DESIGN 2. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması”nın 22-23 Temmuz tarihlerinde Denizli'de yapılan mülakat ve bilgilendirme toplantısında finale kalan yarışmacılar belirlendi.

Başvuruları 1 Temmuz'da tamamlanan yarışmanın 28 proje sahibi, 5-6 Temmuz tarihlerinde online olarak gerçekleştirilen “Ön Jüri Elemesi” toplantısında belirlenmiş, sosyal medya ve yarışma web sayfasından duyurulmuştu. Yarışmaya kalan 28 proje, “Mülakat ve Bilgilendirme Toplantısı”na katılmaya hak kazanmıştı.

22-23 Temmuz tarihlerinde Denizli'de gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında DENİB Design Tasarım Yarışması Komite Başkanı Mukaddes Başkaya, jüri üyeleri DENİB Design Tasarım Yarışması Komite Üyesi Osman Nuri Kes, DENİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tosunoğlu, Moda Tasarımcısı Çiğdem Akın, Moda Tasarımcısı Gökhan Yavaş, İzmir Ekonomi Üniversitesi  Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sedef Acar, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Ayşegül Damla Yücebaş'tan oluşan jüri heyeti,   ev ve banyo tekstili kategorilerindeki toplam  28 proje tasarımlarını  birebir  inceleyerek değerlendirmede bulundular.

7 ev tekstili ve 7 banyo tekstili olmak üzere toplam 14 finalistin belirlenmesinin ardından, yarışmanın moderatörü Cihan Bahar ve yarışmanın mentorleri Yelda Meriç ve Feriha Işıldar Hekim finalistlerle teknik görüşmeler yaparak, projeleri ayrıntılı olarak değerlendirdiler.

“Zamansız Yolculuk” temasıyla gerçekleşecek yarışmada finale kalan 14 projenin dikimi ve koleksiyon haline getirilmesinde, Denizli tekstil firmaları tarafından üretilmesi ve ihracatı yapılan ürünlerde kullanılan havlu dokuma, bez dokuma ve örme kumaş çeşitlerinden materyallerin ve baskı-boya çalışmalarının kullanılması amaçlanıyor.

Bu amaçla, Ağustos ayı itibariyle üretimlerine başlanması planlanan ve DENİB üyesi 14 firma ile eşleştirilen finalistlerle bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. Finalistler, moderatör ve mentorleri koordinasyonunda üretim çalışmalarını, kreasyonları ile eşleştirilen 14 üye firma ile tamamlamayacaklar.

“ÜLKEMİZ, ÖZGÜN TASARIM VE İNOVATİF ÜRÜNLER İLE TERCİH EDİLEN BİR MARKA OLARAK GLOBALDE YÜKSELİŞTE''

DENİB Design Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı Mukaddes Başkaya yaptığı açıklamada; “DENİB olarak özelde Denizli'de olmak üzere, ülke genelinde tekstil sektöründe yeni tasarımcıların yetişmesini sağlamak, yetişen tasarımcıların ülke ihracatına katkıda bulunması amacıyla farklı etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz yarışmamızda finale kalan tasarımcıları firmalarımızla eşleştirerek, tasarımlarını koleksiyonlara eklemek için çalışıyoruz.

Denizli'nin markalaşma yolculuğunda sektöre yenilikçi, katma değeri yüksek, inovatif ürünler kazandırma amacındayız. Türk tekstil sektörünün dünya çapında önemli bir bölümünü oluşturan ev ve banyo tekstili üretimini tasarımcıların bakış açısıyla geleceğe taşıyacağına inandığımız yarışmanın bu yıl temasını “Zamansız Yolculuk” olarak belirledik. Yarışmanın tekstil sektörüne tasarım alanında önemli kazanımlar sağlayacağına inancımızın çok yüksek olduğunu vurgulamak isteriz.” dedi.

İlgili Fotoğraflar