DENİB 6.Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması Ödül Töreni Heyecanı Yaşandı

Geleceğimiz, Genç Mucitlerimiz Ödülleriyle Buluştu

Denizli İhracatçılar Birliği organizatörlüğünde, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Denizli Valiliğinin himayelerinde düzenlenen "Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması” nın 6.'sı, 26 Nisan 2024 Cuma günü gerçekleştirildi. Denizli protokolünün çok değerli isimleri, çok sayıda davetli, öğretmenler, öğrenciler ve ailelerinin katıldığı etkinlik son derece yoğun ve coşkulu geçti.

Özgün tasarımlı inovatif projelere zemin hazırlamak, öğrencileri bu yönde teşvik etmek, ayrıca yenilikçi fikirleri öne çıkarmak ve desteklemek amacıyla il genelindeki ilkokul-ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması'nın finali büyük bir heyecanla gerçekleştirildi.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu final gecesinin açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Denizli İhracatçılar Birliği ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Denizli Valiliği himayelerinde bu sene 6.'sını gerçekleştirdiğimiz Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması'nın final gecesinde bizlerle bir arada olan çok değerli ailelerimize, öğretmenlerimize, protokolomüze ve tüm değerli konuklarımıza hoş geldiniz diyorum. Heyecanımıza ortak olduğunuz için teşekkür ediyor, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması, öğrencilerin henüz genç yaşlarda inovasyon, teknoloji, sürdürülebilirlik, dijitalleşme, tasarım ve tabi ki ihracat gibi konularda farkındalık kazanmalarına zemin hazırlıyor.

Bilindiği gibi bizler yani X kuşağı olarak tanımlanan nesil, dijital dünyada doğmadık. Bizler teknolojinin gelişim süreci içinde yer alıyoruz. Ancak Y ve Z kuşakları özellikle Z kuşağı dijital dünyanın içine doğan ve teknoloji yaşam biçimleri olan nesiller olarak tanımlanıyor. Bu neslin en çarpıcı özelliği ise bilgi ve zaman değişimine hızla uyum sağlamaları olarak karşımıza çıkıyor.

Biz de teknolojiye dayalı yaşam tarzları olan, sosyal medyayı üretken kullanan, internetle büyüyen, bilgiye hızlı ulaşan dijital kuşağımızın renkli ve meraklı dünyasına girebilmek için düzenlediğimiz yarışmamızın başvuru aşamasından final gecesine kadar ihracat ve inovasyonu gençlerimizin söylemiyle “trend topic” olarak tutuyoruz.

Bizleri mutlu eden bir diğer husus ise, öğrencilerimizle birlikte ailelerin, öğretmenlerin, kısaca projede yer alan her kesimin bir şekilde evlerinde ve okullarında ihracatı konuşması. Henüz genç yaşlarda çevre dostu üretimin, katma değerli ürünlerin, ülkemiz ekonomisinin en önemli bileşenlerinden olan ihracatın konuşulması, bu konularda farkındalık kazanılmasını çok fazla önemsiyoruz. Girişimcilik gençlerimizin ruhunda var. Biz yalnızca bunun ortaya çıkması için aracılık ediyoruz.

Fikir aşamasındaki projelerin hayata geçmesine aracılık etmek ve destek olmak çok büyük önem taşıyor. Çünkü bu yarışmanın en büyük çıktısı, gençlerimize fırsat verildiğinde çok büyük işler başarabildiklerini görmek ve onların sınırlarını nasıl aşabildiklerini izlemek. Her yarışma sürecimizde bunu daha net görüyor ve deneyimliyoruz.

Gençlerle geçirdiğimiz her zaman diliminde onların uçsuz bucaksız hayallerini dinliyoruz. Bizlere imkansız diye bir şey olmadığını, imkansızın büyüdükçe öğrenilen bir klişeden ibaret olduğunu öğretiyorlar. Onların heyecanları ve merakları biz büyüklere de ilham oluyor.”

 

Gençler temiz bir gelecek mesajını projeleriyle verdi

Yarışma sürecinde il genelinde ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrencilerden 1.500'ün üzerinde başvuru alındığını dile getiren DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Değerli jürimiz her başvuruyu detaylı bir şekilde titizlikle inceledi. Bu başvurularda yüzleri güldüren ve ders niteliğinde bir mesaj var. Projelerin neredeyse tamamında gençlerimizin doğa sevgilerini görüyoruz. Teknolojiyle iç içe büyüyen, oyuncakları cep telefonu ve tablet olan bu kuşak ayrıca doğasını koruyor ve temiz bir gelecek için mücadele ediyor, topluma bu yönleriyle de katkı sağlıyor. Hepsinin gözlerinden öpüyor ve bu yaşta sahip oldukları bu bilinç için hepsine alkış talep ediyorum.

Dünyanın gündeminde dijitalleşme ve yapay zeka var.  Denizli olarak biz de bu dijital dönüşümün içerisinde yer almak adına yarışmamızda dijital oyun kategorisine yer veriyoruz. Bu kapsamda, yarışmacılarımız ilimizin ve ülkemizin ihraç ürünlerinin yer aldığı dijital oyunlar geliştirdi.

Yarışmaya katılan, medeni cesaretini gösteren, azmiyle, hevesiyle bizlere heyecan katan, ilham kaynağı olan tüm öğrencilerimizi baştan kazanan ilan ettiğimizi belirtmek istiyorum.

Tabi ki bu süreçte emeğini ve desteğini esirgemeyen, öğrencilerinin duygularına ortak olan tüm öğretmenlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Kısacası bu yarışmada tüm genç mucitlerimiz birer kazanan. Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Yine bu projeye sahip çıkan ve her defasında büyük bir hevesle yapmamızı sağlayan tüm paydaşlarımıza, jüri üyelerimize ve DENİB'deki görevli çalışma arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

DERECEYE GİREN GENÇ MUCİTLERİMİZ:

 

İNOVATİF FİKİRLER YARIŞMASI İLKOKUL KATEGORİSİ

1. EYLÜL TEPEKULE / HACI ŞAKİR MELİHA NİLÜFER ÖZ İLKOKULU

2. EGEMEN KOCAGÖZ / MERKEZEFENDİ BİLİM VE SANAT MERKEZİ

3. DOĞA ARPAÇ – LÜTFİYE EVREN KULAÇ / ÜLKER YÖRÜKOĞLU BİLİM VE SANAT MERKEZİ

DENİB ÖZEL ÖDÜLÜ-BERİN YAĞMUR YILMAZ – MERKEZEFENDİ BİLİM VE SANAT MERKEZİ

 

 

İNOVATİF FİKİRLER YARIŞMASI ORTAOKUL KATEGORİSİ

1. ELİF ÖYKÜ ASİLTÜRK / NEZİHE DERYA BALTALI BİLİM VE SANAT MERKEZİ

2. HURİYE BEYZA ÖĞÜNÇ-ZEHRA BEGÜM BATMAZ / NEZİHE DERYA BALTALI BİLİM VE SANAT MERKEZİ

3. EROL ÇETİN / HONAZ BELEDİYESİ ORTAOKULU

DENİB ÖZEL ÖDÜLÜ- BATUHAN BATMAZOĞLU-HASAN UTKU BOSUN / SAİT KALAYCIOĞLU ORTAOKULU

 

İNOVATİF FİKİRLER YARIŞMASI LİSE KATEGORİSİ

1. KASIM USKUTOĞLU / DOSTEK MESLEKİ VE ANADOLU LİSESİ

2. DEFNE NAZ ENGİN-SUDE ARAPOĞLU-MUSTAFA AYTEKİN YILDIRIM / NEZİHE DERYA BALTALI BİLİM VE SANAT MERKEZİ

3. ALPEREN ÇAKAR / DOSTEK MESLEKİ VE ANADOLU LİSESİ

DENİB ÖZEL ÖDÜLÜ- AYPERİ ALPARSLAN-ECRİN NUR DEMİRTAŞ-MURAT SARANLI-EVRİM NAZ NALBANTOĞLU-YAĞIZ GÖKŞİN / ODTÜ KOLEJİ

 

DİJİTAL OYUN İÇERİK GELİŞTİRME ORTAOKUL KATEGORİSİ

1. MELEK NAZ YUMRUKAYA / HAYIRSEVERLER ORTAOKULU

2. MERT ALİ ONGUN / HAYIRSEVERLER ORTAOKULU

3. EMİR ERÇELİK / ÜLKER YÖRÜKOĞLU BİLİM VE SANAT MERKEZİ

 

DİJİTAL OYUN İÇERİK GELİŞTİRME LİSE KATEGORİSİ

1. HÜSEYİN KONAK / DOSTEK MESLEKİ VE ANADOLU LİSESİ

2. METİN TOKUÇ – YAŞAR KIMIL FEN LİSESİ

3. YAŞAR YİĞİT EKREN / LÜTFİ EGE ANADOLU LİSESİ

 

 

İlgili Fotoğraflar