2022 Yılı “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması Raporu” Yayınlandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2022 yılı “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması Raporu” yayınlandı.

Listede Denizli'den 25 firma yer aldı. Yine listede bulunan 3 firmanın ise Denizli'de yatırımları mevcut.

Denizlili ihracatçılar olarak güçlü alt yapımızla, ihracat ve ticaret deneyimimizle ön sıralarda olmaya devam edeceğiz. İlimize ve ülkemize sunduğumuz katkıyı her geçen yıl artırarak geliştirmek en büyük hedefimiz.

İlimiz ihracatı geçtiğimiz sene 4,7 milyar dolar oldu. 25 farklı sektörde, 185 ülkeye, 3.100 farklı ürün grubunda ihracata imza attık. Denizli'nin ihracat bayrağını dünyanın dört bir yanında gururla dalgalandırdık. İhracat ailemizin her bir ferdine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Her zaman belirttiğimiz gibi, “İhracat yapmak Denizli'nin, Denizlililerin genlerinde var.” İlk ihracatını binlerce yıl önce yapan bir şehir olarak, ülkemizin sürdürülebilir ihracat ve sektörel çeşitliliği anlamında öne çıkan illeri arasındayız.

Her sene ilk 10 ihracatçı il arasındaki konumumuzu koruyoruz. Tekstil-konfeksiyondan kabloya, bakır telden tarıma, doğaltaştan makine ihracatına kadar çeşitli sektörlerde önemli bir oyuncuyuz. Kimyevi maddeler, su ürünleri ve hayvansal mamuller, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar gibi sektörlerimiz de son yıllardaki ihracat artışlarıyla dikkat çekiyor.

Denizli İhracatçılar Birliği olarak, tüm sektörlerimizin, tüm ihracatçılarımızın arkasındayız.

Bu araştırma vesilesiyle bizi gururlandıran firmalarımıza teşekkür ederiz. Önümüzdeki sene listede daha fazla Denizlili firma göreceğimize inanıyoruz. Denizlili ihracatçılar olarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisine güçlü katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

 

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Başkanı

 

İlgili Fotoğraflar