2018 Temmuz Ayı İhracat Değerlendirmesi

İhracatta En İyi Temmuz Ayı Performansı...

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatının güçlü artışının geride bıraktığımız ayda da devam ettiğini görüyoruz. Temmuz ayında yüzde 11,8 oranında artan ve 14,1 milyar USD'yi geride bırakan ihracatın, bugüne kadar ulaşılan en yüksek temmuz ayı ihracatı olarak kayıtlara geçtiğini ifade edebiliriz.

Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 7 oranında artan ülkemiz ihracatı, 96,3 milyar USD'ye ulaşmış oldu. 2018 yılını değerlendirdiğimizde, haziran ayı hariç her ay ihracat rekoru kırılmasının, ülkemiz ekonomisi adına son derece önemli olduğunu belirtebiliriz.

Bugün itibariyle 12 aylık ihracatımız 163 milyar USD'ye aşmış durumda. Yılsonu için hedeflenen 169 milyar USD'ye ulaşabileceğimiz ve hatta bu hedefimizi geride bırakabileceğimiz kanaatindeyim.

DENİB ve Denizli'nin İhracata Katkısı Sürüyor...

Ülkemiz ihracatında ulaşılan rakamlar ve yakalanan başarının yanı sıra, DENİB ve Denizli ihracatının da aralıksız olarak artması bizim adımıza oldukça motive edici.

Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince DENİB üzerinden yapılan ihracatımız, temmuz ayında yüzde 2,1 oranında artarak 202 milyon USD olarak gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında ise, DENİB ihracatı yüzde 7,9 oranında yükselişle 1 milyar 479 milyon USD'ye ulaştı.

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının temmuz ayında yüzde 14,1 oranında arttığını ve 279 milyon USD olduğunu görüyoruz. Ocak-Temmuz döneminde, Denizli ihracatındaki artış oranı yüzde 17,5 ve ilimiz ihracatının bu dönemde ulaştığı değer 1 milyar 963 milyon USD.

Hem DENİB hem de Denizli ihracatının, ülkemiz ihracatına olumlu katkısını güçlü bir şekilde sürdürdüğünü söylememiz mümkün. Bir diğer önemli gelişme de, ilk yedi aylık dönemde DENİB ve Denizli ihracatının oransal olarak artışının, Türkiye'nin artış ortalamasının üstünde olması…

2018 yılının geride bıraktığımız döneminde artan ihracatımızın, yıl boyunca ülkemiz ihracatına olumlu katkısını sürdüreceğine ve hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğimize inanıyorum.

 

Saygılarımla,

 

Hüseyin Memişoğlu
DENİB Yönetim Kurulu Başkanı