2018 Haziran Ayı İhracat Değerlendirmesi

Güçlü İhracat 20. Ayda da Devam Etti...

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından haziran ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatı haziranda yüzde 5 oranında arttı ve 12 milyar 601 milyon USD'ye yükseldi. Yılın ilk yarısındaki ihracat performansını ele aldığımızda, ülkemiz ihracatının yüzde 7,4 artış ile 81,9 milyar USD'ye ulaştığını görüyoruz.

Sene sonu için belirlenen 169 milyar USD'lik ihracat hedefimize ulaşma yolunda atılan adımlar ve ihracatımızın 20. ayda da artış trendini hız kesmeden devam ettirmesi son derece sevindirici.

DENİB ve Denizli İhracatı Artıyor...

DENİB ve Denizli ihracatı da artışlarına devam ediyor. DENİB üzerinden gerçekleştirilen ihracatımız, haziran ayında yüzde 1 oranında artışla 206 milyon USD'yi aştı. Ocak-Haziran döneminde ise, DENİB ihracatı yüzde 8,9 oranında artarak 1 milyar 278 milyon USD oldu.

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatını değerlendirdiğimizde, haziran ayında yüzde 8,2 oranında artışla 274 milyon USD'lik ihracat rakamına ulaşıldığını görüyoruz. Yılın ilk altı aylık döneminde ise, ilimiz ihracatı yüzde 18,1 oranında artarak 1 milyar 685 milyon USD'yi geride bıraktı.

Yeni Başkanımız İsmail Gülle'yi Tebrik Ediyoruz...

TİM'in 25. Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. İhracat gemisinin kaptanlığını 10 yıldır başarılı bir şekilde yürüten ve ülkemiz ihracatının sürdürülebilir bir şekilde artması noktasında büyük emekleri olan Mehmet Büyükekşi'ye teşekkür ediyoruz.

Yeni TİM Başkanımız İsmail Gülle ve ekibini tebrik ediyor, görev süresi boyunca başarı dileklerimizi sunuyoruz. Yeni Başkanımızın liderliğinde yeni rekorlar ve güçlü ihracat artışlarının devam edeceğine inanıyoruz. Tüm ihracat camiamıza ve ülkemize hayırlı olsun.

 

Saygılarımla,

 

Hüseyin Memişoğlu
DENİB Yönetim Kurulu Başkanı