2018 Ekim Ayı İhracat Değerlendirmesi

Cumhuriyet Tarihimizin En Yüksek Aylık İhracatı…

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. İhracatımızın, 2018 yılı için belirlenen "İhracatta Rekorlar Yılı” başlığına uyumlu bir şekilde ilerlediğine ve çeşitli rekorlarımızın devam ettiğine şahit oluyoruz.

Ekim ayında ülkemiz ihracatı yüzde 13,1 artarak 15,7 milyar USD oldu. Bu rakamın, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek aylık rakamı olarak kayıtlara geçtiğini ve yeni bir rekora daha imza attığımızı görüyoruz.

Ocak-Ekim döneminde ise, ülkemiz ihracatı yüzde 7,6 artarak 138,8 milyar USD'ye ulaştı ve yılsonu hedeflerimize bir adım daha yaklaştı.

Denizli'nin İhracata Katkısı Devam Ediyor…

Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince DENİB üzerinden yapılan ihracatımız, ekim ayında yüzde 1 artarak 224 milyon USD olarak gerçekleşti. Yılın ilk on ayında ise, DENİB ihracatı yüzde 5,2 yükselişle 2 milyar 120 milyon USD'ye ulaştı.

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının ekim ayında yüzde 4,8 arttığını ve 295 milyon USD olduğunu görüyoruz. Ocak-Ekim aylarını kapsayan dönemde ise, Denizli ihracatı yüzde 13,3 artış ile 2,8 milyar USD'yi aştı.

Ekim ayında hem DENİB hem de Denizli ihracatının ulaştığı değerleri incelediğimizde, ekim ayının en yüksek ihracat yapılan aylardan biri olduğunu ve ilimizin ülkemiz ihracatına katkısını geride bıraktığımız ayda da güçlü bir şekilde devam ettirdiğini söyleyebiliriz.

İstanbul Havalimanı İhracatımızı Olumlu Etkileyecek…

Cumhuriyetimizin 95. Kuruluş yılını coşkuyla kutladığımız 29 Ekim 2018 günü, yeni havalimanımız açıldı ve ihracat ailesi olarak heyecanımız biraz daha arttı.

Biliyoruz ki, ihracatta en önemli kriterlerden biri de ürünü zamanında teslim edebilmek… İstanbul Havalimanı'nın 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesiyle daha fazla ürün dünyanın farklı noktalarına ulaştırılacak.

Bu sayede; ihracatçılarımızın önemli bir rekabetçi güç kazanacağı, İstanbul Havalimanı'nın ihracatta yeni rekorları da beraberinde getireceği ve artan ihracat rakamlarımıza son derece olumlu katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.

 

Saygılarımla,

 

Hüseyin Memişoğlu

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı