Türk İhracatçılar Bükreş'e Çıkarma Yaptı

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda Türkiye-Romanya İş Forumu, ikili iş görüşmeleri ve firma ziyaretleri gerçekleştirmek üzere, 25 ihracatçı firma yetkilileri 12-14 Haziran 2017 tarihleri arasında Bükreş'teydi.

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert'in heyet başkanı olarak yer aldığı organizasyon kapsamında gerçekleştirilen Türkiye-Romanya İş Forumu'na, Romanya İş Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Alexandru Petrescu, Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ve Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy da katılım sağladı.

Türkiye-Romanya Arasındaki Stratejik Ortaklık Çok Önemli

Forumun devamında kürsüye çıkan Kocasert, iki ülkenin Bükreş ve Ankara Büyükelçiliklerine, Ticaret Müşavirlerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Türk ve Rumen iş insanlarına teşekkürlerini ileterek başladığı konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaret verileri ve potansiyel sektörler hakkında bilgi verdi ve Türkiye ile Romanya'nın stratejik ortaklığının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

2011 yılında 7 milyar USD'ye yaklaşan Türkiye ve Romanya arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz sene 5 milyar USD dolaylarında seyrettiğini ifade eden Kocasert, Türk ihracatçılar olarak bu rakamları ilk etapta eski seviyesine, daha sonra ise 10 milyar USD'ye ulaştırma hedeflerinin olduğunu vurguladı.

Forumun ardından gerçekleştirilen, Türk ve Rumen firma temsilcilerinin katılım sağladığı ikili görüşmeler ve toplantıların oldukça verimli geçtiği belirtildi.

Program kapsamında, Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş'ın ev sahipliğinde iftar organizasyonu gerçekleştirildi.

 

 


İlgili Fotoğraflar