Sirküler No: 2022/218 - Çeşitli Konular

Sayı

:

32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2022/387-1416

Denizli, 4/08/2022

Konu

:

Çeşitli Konular

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2022–218)

Sayın Üyemiz,

1) Rusya- Pirinç İhracatında Yasaklama

2) Mongolia Mining 2022

3) Fuar Duyurusu (Uluslararası Anbar)

4) Fuar Duyurusu (Burkina Faso)

5) Fuar Duyurusu (Saudi İnternational Halal Expo 2022)

6) Tradewind Faktoring Hakkında

7) Gıda Maddelerinin ve Umumi Sağlığı İlgilendiren Eşya ve Levazımın Hususi Vasıflarını Gösteren Tüzük

8) Nahçıvan Akaryakıt Vergisi

9) Fuar Duyurusu (Innofood)

Konularını içeren duyurularımızın detayları aşağıda sunulmuştur.

Bilgileriniz rica olunur.

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter

 

1) Rusya- Pirinç İhracatında Yasaklama

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Rusya Federasyonu'nda kamu görüşüne açılan Hükümet Kararnamesi Taslağı marifetiyle; Avrasya Ekonomik Birliği haricindeki üçüncü ülkelere yönelik 1006 tarife pozisyonlu ve 1103.19.50.00.00 GTİP'li pirinç/pirinç mamulü ihracatının, 1 Temmuz - 31 Aralık 2022 döneminde (bu tarihler dahil) geçici olarak yasaklanması yönünde bir düzenlemeye gidilmesinin öngörüldüğü bildirilmişti.

Bu kapsamda, Rusya Federasyonu tarafından bahse konu ürünün ihracatının geçici olarak yasaklandığı bildirilmektedir.

 

2) Mongolia Mining 2022

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Ulan Bator Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nden aldıkları yazıya atfen, Moğolistan Madencilik ve Ağır Sanayi Bakanlığı koordinasyonunda ve Minex Mongolia LLC firması organizatörlüğünde 22-23 Eylül 2022 tarihlerinde Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da madencilik alanında uluslararası madencilik yatırım konferansı ve aynı hafta içerisinde 21-23 Eylül 2022 tarihlerinde Mongolia Mining 2022 International Mining Expo fuarının gerçekleştirileceği bildirilmekte olup söz konusu konferansa ilişkin özet bilgi notu ve konferans programı ekte yer almaktadır.

Ek-1: Mongolia Mining Brief Note.

Ek-2: Mongolia Mining Mongolia Mining 2022-International Investment Conference - Program.

 

3) Fuar Duyurusu (Uluslararası Anbar)

T.C. Ticaret Bakanlığı Fuar İzinleri ve Destekleri Daire Başkanlığından alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Irak Dışişleri Bakanlığı'nın Nota'sına atfen, Vatan Uluslararası Fuar ve Konferans Şirketi tarafından Fuar ve Ticari Hizmetler Genel Şirketi koordinasyonunda "Uluslararası Anbar Fuarı"nın 10-13 Aralık 2022 tarihleri arasında Irak'ın Anbar Vilayetinde düzenleneceği ve fuarın organizasyonunu üstlenen şirkete aşağıda kayıtlı iletişim bilgilerinden ulaşılabileceği kaydedilmektedir.

Bilindiği üzere "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 Sayılı Karar” kapsamındaki desteklerden yararlanılabilmesi için, katılım sağlanacak fuarların Bakanlığımız internet sitesinde yer alan "Desteklenecek Yurt Dışı Fuarlar Listeleri”nde alması gerektiği bildirilmektedir.

E-posta: alwatan.land@gmail.com

Telefon: +964 770 2580895 / +964 780 7777771

 

4) Fuar Duyurusu (Burkina Faso)

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nden aldıkları yazıya atfen, Burkina Faso Endüstriyel Kalkınma, Ticaret, Zanaat ve Küçük-Orta Ölçekli İşletmeler Bakanı Abdoulaye Tall'un, 28 Ekim- 6 Kasım 2022 tarihlerinde Vagadugu'da düzenlenmesi öngörülen SIAO 2022-16. Vagadugu Uluslararası El Sanatları Fuarı’na (Salon international de l'artisanat de Ouagadougou - SIAO) ilişkin teknik detayları sunduğu mektupta söz konusu fuarın "Afrika el sanatları, kalkınmanın kaldıracı ve halkların dayanıklılık etkeni" temasıyla düzenlenmesi öngörülen etkinlikte zanaatkarlar, profesyonel alıcılar, ziyaretçiler, ulusal ve uluslararası medya kuruluşları, kurumlar ve el sanatlarına destek veren teknik ve finansal ortakların bir araya geleceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu fuara ilişkin detaylı bilgilere salonsiao@ymail.com, siao@siao.bf veya +226 57 13 00 23, + 226 70 95 93 89 numaralı telefonlardan ulaşılabileceği ifade edilmektedir.

 

5) Fuar Duyurusu (Saudi International Halal Expo 2022)

T.C. Ticaret Bakanlığı Fuar İzinleri ve Destekleri Daire Başkanlığından alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Riyad Büyükelçiliği’nden aldıkları yazıya atfen, 7-9 Kasım 2022 tarihleri arasında Riyad Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenecek "Saudi International Halal Expo 2022" etkinliğine ülkemizin davet edildiği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, ilk defa düzenlenecek fuara katılım sağlanmasının öngörüldüğü takdirde, katılımcıların fuarda sergileyecekleri numunelerine ilişkin gümrükleme ve ülkeye giriş vizeleri işlemlerinde destek olunacağı ifade edilmektedir.

Bilindiği üzere "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 Sayılı Karar” kapsamındaki desteklerden yararlanılabilmesi için, katılım sağlanacak fuarların Bakanlığımız internet sitesinde yer alan "Desteklenecek Yurt Dışı Fuarlar Listeleri”nde alması gerektiği bildirilmektedir.

 

6) Tradewind Faktoring Hakkında

Tradewind Faktoring’den alınan bir yazıda, Covid-19 ile birlikte değişmeye başlayan dünya ekonomisinde pek çok sektör finansman arayışına girdiği, ticaret finansmanının, esnek ve hızlı çözümleriyle ihracat yapan firmaların bu dönemdeki en büyük destekçisi olduğu belirtilmektedir.

Tradewind Faktoring; uluslararası bir ticaret finansmanı şirketi olarak, vadeli ihracat alacakları için uygun koşullarla finansman hizmeti sundukları ve bu alacakların garanti altına alınmasını sağladıkları, hız odaklı yaklaşım ve servis kalitesini birleştiren adı geçen firmanın, finansman taleplerine en kısa sürede cevap vererek ve yerel ülke uzmanları sayesinde firmalar adına o ülkede tahsilat ve alacak takibinizi yaptıkları bildirilmektedir.

Adı geçen firmanın iletişim bilgileri aşağıda sunulmuştur.

TEL: +90 0212 285 23 00 – Genel Müdürlük

Mail: sales@tradewind.com.tr

Müşteri Temsilcisi Nilgün Taşkın: n.taskin@tradewind.com.tr

Tel: +90 542 682 38 85

 

7) Gıda Maddelerinin ve Umumi Sağlığı İlgilendiren Eşya ve Levazımın Hususi Vasıflarını Gösteren Tüzük

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Tarım ve Orman Bakanlığından alınan yazıya atıfla; Gıda Maddelerinin ve Umumi Sağlığı İlgilendiren Eşya ve Levazımın Hususi Vasıflarını Gösteren Tüzük’ün yürürlük kabiliyetini yitirmiş bir düzenleme olduğu ve Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kaldırılmasının uygu olacağı belirtmek konuya ilişkin Bakanlığımız görüşleri talep edilmektedir.

Söz konusu Tüzük hakkındaki varsa ilgili görüş ve önerilerinizin Bakanlığımıza iletilmek üzere en geç 11 Ağustos 2022 tarihine kadar Birliğimiz arge@denib.gov.tr adresine iletilmesi beklenmektedir.

Ek-1: Mevzuat Sistemine İlişkin Kronolojik Sıralama

Ek-2: Gerekçe

 

8) Nahçıvan Akaryakıt Vergisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda, Nahçıvan Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinden yapılan bir bildirime atfen; Ticaret Bakanlığımıza Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğünden alınan yazıda, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele amacıyla tüm yabancı ülke araç geçişlerinde 25 Temmuz 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe konulan birtakım uygulamaların hayata geçirileceği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, Nahçıvan topraklarını terk eden taşıtların belgelerinde kayıtlı depolarında geçirilen benzin ve/veya dizel yakıtların her 1 (bir) litresi için 0,6 ABD Doları spesifik gümrük vergisi alınacağı, Nahçıvan topraklarında yabancı plakalı binek araçları ile yük taşıma amaçlarının yakıt depoları giriş ve çıkışlarda kontrol edilerek, çıkış anında depolarında girişte bulunandan daha fazla yakıt bulunması halinde aradaki farktan yukarıda belirtilen miktarda gümrük vergisi alınacağı, tarım ve inşaat alanlarında kullanılan araçlara Nahçıvan’dan transit geçişte maksimum 300 litre akaryakıt satılacağı dile getirilmektedir.

Ek: Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Kararı

 

9) Fuar Duyurusu (Innofood)

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Novorossisk Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinden alınan yazıya atıfla, INNOFOOD Uluslararası Forumu'nun 19-20 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında Rusya'nın Krasnodar bölgesinde yer alan Soçi şehrinde düzenleneceği, INNOFOOD’un gıda endüstrisi ve tarımda yenilikçi teknolojiler üzerine yıllık uluslararası bir forum olduğu, etkinliğin amacının, teknoloji geliştiricileri, hükümet liderlerini, araştırma merkezlerini, yatırımcıları, küresel ve yerli üreticileri, tarımsal holdingleri, perakende zincirlerini ve dijital hizmetleri birleşik platformda bir araya getirmek ve aynı zamanda Rusya pazarına giriş noktası sağlamak olduğu, fuarın ana bölümleri arasında; gıda endüstrisinde Ar-Ge, alternatif hammadde ve gıda kaynakları, kişiselleştirilmiş ve özel beslenme, akıllı tedarik zincirleri, biyolojik ve organik tarım, sorumlu tarım, akıllı ve yüksek verimli tarım bölümlerinin yer alacağı bildirilmiştir.

Bilindiği üzere "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 Sayılı Karar” kapsamındaki desteklerden yararlanılabilmesi için, katılım sağlanacak fuarların Bakanlığımız internet sitesinde yer alan "Desteklenecek Yurt Dışı Fuarlar Listeleri”nde alması gerektiği bildirilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu fuara ilişkin detaylı bilgilere https://innofoodforum.com adresinden ve Dina Gulua +7 (926) 637-13-71 I gulua@formika.ru veya Daria Chitarra +7 (926) 691-09-40 I chitarra@formika.ru e-posta ve telefonlardan ulaşılabileceği ifade edilmekte olup, yazımız ekinde davet mektubu ve InnoFood tanıtım broşürü gönderilmektedir.

Ek-1: Davet Mektubu

Ek-2: Tanıtım Broşürü