“Ticarette Teknik Engeller ve Çözüm Yolları” Konulu Seminer DENİB' te Gerçekleştirildi...

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Denizli İhracatçılar Birliği işbirliğiyle, 27 Mayıs 2016 tarihinde "Ticarette Teknik Engeller ve Çözüm Yolları” konulu seminer gerçekleştirildi.

Seminerde Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Dr. Mehmet KARABAY, küresel dünyada, küresel ticarette gümrük tarifelerinin etkisini kaybettiğini, ülkelerin kendi üreticilerini korumak adına ürün güvenliğini esas alan engel koymaya başladıklarını kaydetti. 

Karabay, "Ticarette teknik engellerin ülkeler ve ürünler pazarında anlatıldığı http://www.teknikengel.gov.tr  isimli bir internet sitesini Ekonomi Bakanlığı olarak 5 yıl önce hayata geçirdiklerini" anlattı.

İhracatçılara, bu internet sitesini aktif olarak kullanmaları ve pazarda kural dışı bir engelle karşılaşmaları halinde Ekonomi Bakanlığı ile anında iletişime geçmeleri çağrısında bulundu. Malı üretip, müşteri bulmanın yetmediği bir süreçten geçildiğine vurgu yapan Karabay, yeni normlar geldiğini bunları takip etmek gerektiğini, ihracatta pazar çeşitliliğinin de şart olduğunu sözlerine ekledi.

Seminerde, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları konusunda Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Aylin BEBEKOĞLU, Mısır Üretici Kayıt Sistemi konusunda Dış Ticaret Uzmanı Ayşegül Ağbal DEMİR, Ticarette Teknik Engeller konusunda Teknik Düzenlemeler, Uygunluk Değerlendirmesi, Tarife Dışı Engeller konularında ise Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökhan ÖRNEK tarafından bilgi verilerek ve katılımcıların konuya ilişkin sorularını cevapladılar. Ticarette teknik engellerden ihracatçı firmaların olumsuz etkilenmemesi için atmaları gereken adımlarla ilgili sunum yaptılar.

 

İlgili Fotoğraflar