Şubat Ayı İhracat Rakamları Basın Toplantısında Değerlendirildi...

2018 yılı şubat ayına ilişkin ihracat rakamlarının açıklandığı basın toplantısı, 01.03.2018 tarihinde Denizli İhracatçılar Birliği'nde düzenlendi.

Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdikleri toplantıya, TİM Başkan Vekili ve DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, DENİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Erikoğlu ve DENİB Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Serdar Mutlubaş katılım sağladı.

Güçlü İhracat Performansımız Sürüyor...

2018 yılına da ihracat performansı açısından oldukça iyi başladıklarını, ocak ayıyla birlikte on beş aydır süregelen ihracat artışının şubat ayıyla birlikte on altıncı aya taşındığının altını çizen TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Türkiye'nin şubat ayı ihracat performansının TİM verilerine göre ihracat tarihinin en iyi şubat ayı performansı olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemiz ihracatı, şubat ayında yüzde 14,8 artarak 12 milyar 889 milyon USD oldu. Ocak-Şubat döneminde ise, ülkemiz ihracatının yüzde 12,8 artışla 25 milyar 346 milyon USD'ye ulaştığını görüyoruz. Ülkemiz ihracatının şubat ayında sergilediği performans, TİM verilerine göre ihracat tarihimizin en iyi şubat ayı performansı olarak göze çarpıyor.

Denizli ve DENİB ihracatı da ülkemiz ihracatı ile aynı doğrultuda ilerliyor.

DENİB tarafından kayda alınan ihracat, şubat ayında yüzde 13 oranında artarak 200 milyon USD oldu. Ocak-Şubat döneminde ise ihracatımız, çift haneli artış performansını sürdürerek yüzde 11 oranında arttı ve 408 milyon USD'yi geride bıraktı.

Şubat ayında TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 24 yükselişle 260 milyon USD'ye ulaştı. Ocak-Şubat döneminde ise ilimiz ihracatı yüzde 21 oranında arttı ve 521 milyon USD olarak gerçekleşti.”

Basın toplantısına soru-cevap bölümüyle devam edildi.

 

 

İlgili Fotoğraflar