2015 Yılı Değerlendirme ve 2016 Yılı Beklentileri Konulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulunun, 2016 yılının ilk toplantısı 05.01.2016 Salı günü Dedeman Park Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantının ardından, Birliğimiz üyelerinin katılımlarıyla 2015 yılının değerlendirildiği ve 2016 yılına ilişkin beklentilerin paylaşıldığı bir sunum gerçekleştirerek, Türkiye ve Dünya Ekonomisine ilişkin 2015 yılındaki gelişmeler, mevcut durum ve 2016'da döviz kuru, dış ticaret ve büyüme oranlarına ilişkin beklentiler hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 2015 Yılı ihracat rakamları ve 2016 yılında Türkiye ve dünya ekonomisinde öngörülen senaryolar hakkında bilgiler veren TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT yaptığı sunumda özetle:

Geçen yıl toplam ihracatın yüzde 8.7 kayıpla, 143 milyar 730 milyon dolar olarak gerçekleştiği, Dünya ticaretinin yeterince büyümediği, gelişmiş ekonomilerin bile önemli sıkıntılar yaşadığı, özellikle yakın coğrafyada ciddi sıkıntıların olduğunu, sığınmacı ve terör olayları ile Rusya-Ukrayna arasında yaşananlarla "kriz dolu" bir yılın geride bırakıldığını belirtti. İhracattaki düşüşün asıl temel nedeninin dolar-Euro paritesinden kaynaklandığını söyleyen Kocasert, "Dünyanın en önemli ekonomilerinden Almanya'nın yaklaşık yüzde 12, Fransa, İtalya, İngiltere'nin yüzde 13-15, bazı ülkelerin yüzde 22 oranında ihracatta değer kaybı yaşadığı bir dönemde, ülkemizin yüzde 8.7'lik kaybı bile başarılı olarak nitelendirilebilir. Çünkü 13 milyar dolara yakın parite kaynaklı kaybımız var. Yani Denizli başta olmak üzere ülkemiz ihracatının önemli bir kısmının Euro bölgesine olduğunu düşünülürse ve istatistiklerimizi de dolar olarak kayda aldığımız hatırlanırsa, geçen yıl bu dönemlerde 100 milyon Euro ihracat yapıp, bunu 132 milyon dolar olarak kayda alırken, bu yıl 100 milyon Euro ihracat yapıp, 107 milyon dolar olarak kayda alıyoruz. Paritenin dışında bütün dünyada yaşanan ham madde fiyatlarında gerileme başta demir, çelik ve petrol fiyatlarındaki düşüş dünya ticaretini değer bazında aşağı çekerken, ülkemizin ihracatının gerilemesinde de çok önemli rol oynadı" diye konuştu.

Türkiye ekonomisinde ciddi pozitif gelişmelerin de yaşandığınının altını çizen Başkan Süleyman Kocasert, istihdamdaki artışın sevindirici olduğunu söyledi. Kocasert, "Geçen kasımda dünyanın gözleri üzerimizdeyken siyasi istikrarsızlığın ortadan kalmasıydı. Önümüzde 4 yıl seçim olmayacak, bu süreci fırsat olarak görüyoruz. Bizler gerçek işimize, ekonomiye odaklanırsak, herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirirse ve birtakım yapısal reformları yerine getirmekten çekinmezsek, 2016 başta olmak üzere 2017 ve 2018 yıllarına daha umutlu bakabiliriz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Süleyman Kocasert tarafından, DENİB olarak 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışmasına destekleriyle katkı sağlayan Ev ve Plaj giyim sektöründe Shikka markasıyla üne sahip Mukaddes Başkaya ve Anjea Designer Store tasarımlarıyla Vildan Çaputca'ya teşekkür plaketleri verildi. DENİB olarak 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışmasına destekleriyle katkı sağlayan Ev ve Plaj giyim sektöründe Shikka markasıyla üne sahip Mukaddes Başkaya ve Anjea Designer Store tasarımlarıyla Vildan Çaputca'ya teşekkür plaketleri verildi.
 
 
 
 


İlgili Fotoğraflar