İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2019-28 Çeşitli Konular

Sayı : 32089230-TİM.DENİB.GSK.2019/32-00418                    Denizli, 27/02/2019
Konu: Çeşitli Konular

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2019-28)

Sayın Üyemiz,

Konu Başlıkları

1) AB Tarım Mevzuatı Değişiklikleri

2) Irak Gümrüklerinde Tek Uygulama

3) BMGK Irak Yaptırımlar Listesinin Güncellenmesi

4) Tuzla, Edirne, Lüleburgaz, Tekirdağ, Çorlu, Çerkezköy Dış Ticaret Seminerleri

5) INNOPROM 2019 - Milli Katılım Organizasyonu

6) Sweets&Snacks 2019 ABD Chicago Milli Katılım Organizasyonu

7) Fruit Attraction 2019 Fuarı Milli Katılım Duyurusu

8) İran'ın Tebriz Şehrinde Düzenlenmesi Öngörülen Fuarlar

 

1) AB Tarım Mevzuatı Değişiklikleri

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Avrupa Birliği (AB) Resmi Gazetesinde yayımlanan tarım mevzuatındaki değişikliklere ilişkin olarak, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinden alınan yazıların birer örneği ilişikte gönderildiği ifade edilmektedir.

Ek : AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği Yazısı

 

2) Irak Gümrüklerinde Tek Uygulama

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda; Ticaret Bakanlığından gelen, Erbil Ticaret Ataşeliğinin bir yazısına atfen,

· Irak Merkezi Hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki mutabakat çerçevesinde, 17 Şubat 2019 tarihi itibariyle gümrük kapılarında ortak gümrük tarifesine geçildiği,

· Irak Merkezi Hükümeti tarafından iç gümrük kontrol noktalarının lağvedildiği ve belge kontrolü yapılması suretiyle TIR geçişlerine müsaade edildiği,

· Konunun Gümrük Ataşeliği ile birlikte yakından takip edildiği,

hususları ifade edilmektedir.

 

3) BMGK Irak Yaptırımlar Listesinin Güncellenmesi

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atıfla, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1518 (2003) sayılı kararı uyarınca faaliyet gösteren Irak Yaptırımlar Komitesi'nin 8 Ocak 2019 tarihli bildirimine atfen, 1483 (2003) sayılı BMGK kararının 19. ve 23. paragrafları çerçevesinde malvarlıkları dondurulan şahıslar ve kuruluşlar listesinden aşağıda sunulan kuruluşların çıkarıldığı bildirilmektedir.

- General Establishment for Hospitality Affairs (P.O. Box 240, Hay Al-Wihda, Al-Wathik Square, Baghdad, Iraq)

- General Establishment for Travel and Tourist Services (P.O. Box 10028, Karrada, No:19, Hay Al-Wahda, Mahala (904), Baghdad, Iraq)

- National Computer Centre (P.O.Box 3267, Saadoun Nafoora Square, Baghdad, Iraq)

- State Contracting Buildings Company (P.O. Box 19036, Al NAhda Area, Baghdad, Iraq)

- State Enterprise For Rubber Industries (P.O. Box 71, Diwaniya, Iraq)

- State Organization For Buildings: State Organization of Buildings (Museum Square, Karkh, Baghdad, Iraq), Design and Studies Section (Mosul, left side, near Al Hurya Bridge, .O. Box 368, Baghdad, Iraq), General Establishment of Buildings For Central Region (Karkh, Karadat Mariam, Baghdad, Iraq), General Establishment of Buildings For Northern Region (Maysan, Iraq), General Establishment of Buildings For Southern Region

- State Organization For Tourism (P.O. Box 2387, Alwiyah, Saadon St., Karrada Al Basra, Iraq / Al-Masbah near Al Fatih Square, Baghdad, Iraq)

- Al-Huda State Company for Religious Tourism (Al-Huda For Religious Tourism Company, alhoda State Company For Religious Tourism, Al-Hoda For Religious Tourism Company)

 

4) Tuzla, Edirne, Lüleburgaz, Tekirdağ, Çorlu, Çerkezköy Dış Ticaret Seminerleri

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü ve Genel Sekreterlikleri organizasyonunda, firmalarımızı ihracata yönlendirmek, dünya pazarlarında rekabet gücü kazanımlarına destek vermek ve ilgili öğrenciler ile firma/kuruluşlarda çalışan elemanların bu konudaki bilgi ve becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmak amacı ile 04-07 Mart 2019 tarihleri arasında Tuzla, Edirne, Lüleburgaz, Tekirdağ, Çorlu, Çerkezköy lokasyonlarında yarım günlük "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri” düzenleneceği ifade edilmektedir.

Bu itibarla, katılımın ücretsiz olduğu söz konusu seminerlere katılmak isteyen firma temsilcilerinin, aşağıda yer alan başvuru linkinden 01 Mart 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'ne başvurması gerekmektedir.

Başvuru Linki : https://goo.gl/forms/25AYBw9oRaaIes072

Seminer Program Detayları : https://goo.gl/XoNkST

 

5) INNOPROM 2019 - Milli Katılım Organizasyonu

OAİB'den alınan bir yazıda, Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği olarak 08-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Rusya-Ekaterinburg'da düzenlenecek INNOPROM 2019 Fuarı‘na Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirileceği,

Resmi açılışını Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir PUTIN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'IN yapması planlanan ve 2019 yılında 10 uncusu düzenlenecek olan fuara, 20 ülkeden 600 firmanın katılım sağlaması ve 50.000 profesyonel iş insanının ziyaret etmesi beklendiği ve Ülkemizin bu yıl fuarda "PARTNER ÜLKE TÜRKİYE” adı altında yer alacağı ifade edilmektedir.

Fuara iç alanda stand konstrüksiyonu dahil, nakliye hariç birim m² katılım bedeli 600.-USD olup, nakliye hizmeti almak isteyen firmalarımız için ayrı bir hesaplama yapılacağı,

INNOPROM 2019 Fuarına milli katılım kapsamında katılacak olan firmalarımızın T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 2017/4 sayılı karar kapsamında, destek olarak yurt dışı milli fuar katılımlarına sağlanan teşviklerden yararlandırılacağı,

Bu kapsamda Bakanlık tarafından belirlenerek web sayfasında ilan edilen; yer kirası, nakliye, ulaşım ve standa ilişkin giderlere karşılık olarak katılımcıya m² bazında 2.896.-TL ödenecek olup üst limit 107.000.-TL'dir. Ayrıca söz konusu fuar "Prestijli Fuarlar” listesinde de yer almakta olup, teşvik başvurusunu Prestijli Fuar olarak yapan katılımcılarımız için ise üst limit 360.000.-TL olduğu bildirilmektedir.

Bu çerçevede, anılan fuara katılmak isteyen firmalarımızın ekte yer alan formu doldurarak 18 Mart 2019 Pazartesi gününe kadar oaib-pr@oaib.org.tr adresine iletmeleri beklenmektedir.

Ek : Kayıt Formu

 

6) Sweets&Snacks 2019 ABD Chicago Milli Katılım Organizasyonu

İstanbul İhracatçı Birlikleri'nden (İİB) alınan yazıda; 21-23 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Şikago/Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenecek olan "Sweets&Snacks Expo Uluslararası Çikolata, Şekerleme ve Atıştırmalık Ürünler Fuarı”nın Türkiye milli katılım organizasyonunun İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğince gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, 2018 yılında, 15.000 m²'lik net sergi alanında, 90 farklı ülkeden 800 katılımcının yer aldığı söz konusu fuarı, 18.000 kişi ziyaret ettiği, Sweets & Snacks Fuarı çikolata, şekerleme ve atıştırmalık ürünler sektöründe Amerika kıtasının en büyük fuarı olup kişi başı şeker tüketiminin en yüksek olduğu, 25 milyar USD'lik ABD pazarına giriş için ideal bir organizasyon olduğu bildirilmektedir.

Bahse konu fuara başvuruda bulunmak isteyen üyelerimizin, ekte yer alan Başvuru Formu'nu ve Fuar Katılım Sözleşmesi'ni, firma kaşesi ve yetkili imzasıyla beraber doldurarak, 08 Mart 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin 0 212 454 05 01-02 numaralı faksına veya hububat@iib.org.tr e-posta adresine göndermelerinin gerektiği ifade edilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:

Hububat Koordinasyon Şubesi

Ayşe Ekinci

Tel: 0212 454 06 89

Faks: 0212 454 05 01-02

Ekler:

1) Başvuru Formu

2) Sweets&Snacks Expo 2019 Fuar Sirküleri

3) Fuar Katılım Sözleşmesi

 

7) Fruit Attraction 2019 Fuarı Milli Katılım Duyurusu

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden (AKİB) alınan yazıda; 22-24 Ekim 2019 tarihleri arasında Madrid/İspanya'da düzenlenecek olan FRUIT ATTRACTION Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı'nın Türkiye milli katılımının Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Fuar için ayrıntılı bilgi ve fuar katılım şartları ekte iletilmektedir.

Ekler : Fuar Sirküleri ve Fuar Katılım Şartları

 

8) İran'ın Tebriz Şehrinde Düzenlenmesi Öngörülen Fuarlar

Türkiye İhracatçılar Meclisi yazısı ekinde alınan, T.C. Tebriz Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği'nden aldıkları, İran'ın Tebriz şehrinde 21 Mart 2019-20 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi öngörülen fuarların listesi ekte sunulmuştur.

Ek : Tebriz 2019 Yılı Fuar Listesi

 

Bilgileriniz rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter